Notariusz i akty notarialne, gdzie jak również z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść śpiesznie i gładko. W praktyce okazuje się, że warto przeznaczyć nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej ażeby nie trafić na nieprzewidziane trudności czy także pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – Jeśli chcesz zostać inwestorem w domów i mieszkań to w wielu przypadkach będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał około tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. Ponadto wszystkie umowy zawierane zostały z reguły w różnych terminach co wymagało stosownego ustawiania dnia aby nie okazało się, że jakieś spotkanie czy również wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić kontrahentów ,hurtem” – czyli np. klienta z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od przykładowo. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zwróć uwagę, że udział w samych umowach deweloperskich przy przykładowo. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnorakich okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to nieomalże że 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: mniej więcej 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów inwestycyjnych. A co z prowadzeniem korporacji i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Wszak to są w tym momencie rzeczy na które muszę mieć najwięcej czasu.

Rozstrzygnięciem dla mnie okazało się powołanie pełnomocnika, który zawierał umowy o informacji z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na podstawie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Całkiem prawdopodobne, że takie rozwiązanie będzie także odpowiednie dla Ciebie? Wszystko zależy od skali działalności, no i ze 100% pewnością od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% kontroli nad treścią zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

Jeżeli interesuje Cię temat działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a też Jak prowadzić inwestycje deweloperskie

Ale od czego zacząć i co zrobić ażeby dobrze wybrać kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny Oraz na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej kilka zasad, które mogą ułatwić Ludzie zorientowanie się w tym kwestiach.

Podczas sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich błędy. Różny ma możliwość być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Ma możliwość zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, niemniej jednak może zdarzyć się także: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy również błędne zsumowanie udziałów w gruncie, itp.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, nieproste do naprawienia , a dodatkowo… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając lokalu mieszkalnego mieszkalnego zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie w każdej chwili jest najprostszą formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto zatem przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego ażeby zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz zamiar kupić mieszkanie mieszkalny na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup mieszkania od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wybrać właściwego notariusza? Zacznijmy od samego początku. Warto zastanowić się, czy to takie ważne, aby mieć ,własną” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest posiadać dosłownie kilka zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe sposobów by ustalić dogodny termin aktu notarialnego. Jeżeli już w jednej kancelarii będzie tłok, to ma możliwość się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze mają większe niż inni ich koledzy wiedzę praktyczną w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza nie gorzej będzie zawrzeć umowę firmie a u innego podpisywać na przykład. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy metodę porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być także osobą wyjątkowo godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Wyłącznie w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, szczególnie tych bardziej trudnych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wybrać takiego notariusza, który będzie gotowy by zrobić dla Ciebie akt notarialny także w niestandardowych godzinach. Ma możliwość się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie na przykład. jedynie w sobotę po południu, a nie każda tani notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wtedy gdy sprzedawane są domów i mieszkań będące współwłasnością wielu osób – np. kilkudziesięciu. Częstokroć są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są ewidentne opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca ma prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. O ile więc masz plan zakupić nieruchomość to nie wahaj się wskazać własnej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Wszyscy kancelarii będziesz mógł skupić się na bardzo poważnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak odkryć samą kancelarię czy również gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Wcześniej postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu treści w czytelny metodę. Podaj personalne informacje , a dodatkowo prócz tego dane drugiej strony umowy, informacje nieruchomości – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz też wszystkie istotne warunki umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Zatem jeżeli już to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą stosownej ilości gotówki. Na 100% znacznie wygodniej będzie, jeżeli już będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? O ile jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a tylko go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie odpowiednio gruntownie kontrolować treści odczytywanych słów.

Muszę je zwyczajnie widzieć.

O ile masz bardzo podobnie, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj właściwie każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten metodę znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie ewentualny błąd.

Jakie dane warto w szczególności uważnie sprawdzić? Priorytetowo dokładnie sprawdź indywidualne dane osobowe, informacje domów i mieszkań, cenę sprzedaży Oraz termin zapłaty. W trakcie czytania aktu notarialnego sprawdź także uważnie dane konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny domów i mieszkań.

No i wreszcie najistotniejsze: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie uwagi, jeżeli nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy również konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego obowiązkiem. Musi on też upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to całkiem świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

Podczas sprzedaży własnego domu mieszkalnego Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku by kupujący mógł wytworzyć przelew, niemniej jednak okazało się, że z uwagi na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował więc, że spotkają się za godzinę i wówczas wykona przelew. Teraz Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował więc by się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Klient wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można jednak łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że ma dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby po prostu… pójść w swoją stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy kompatybilne z faktami. Jeżeli już umawiasz się, że kupujący zapłaci Inni ludzie najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Nawet jeśli macie zamiar udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz dostać dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Oznaczone , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.